Magazyn przeładunkowy. Wszystko co musisz wiedzieć!
Jakie są typy magazynów i skąd bierze się podział?
Możemy je podzielić ze względu na przeznaczenie:
- Magazyny surowców – przeznaczone do składowania surowców wykorzystywanych w produkcji, materiałów nieprzetworzonych lub półproduktów.
- Magazyny wyrobów gotowych – służą do przechowywania produktów gotowych, przeznaczonych do sprzedaży lub dystrybucji.
- Magazyny handlowe – przechowują towar przeznaczony do dalszej sprzedaży, głównie w branży detalicznej lub hurtowej.
- Magazyny dystrybucyjne – służą do składowania towarów, które mają być przekazywane do różnych punktów sprzedaży lub bezpośrednio do klientów np. przez firmy e-commerce.
- Magazyny wysokiego składowania – specjalistyczne magazyny, które umożliwiają przechowywanie towarów na dużych wysokościach. Pozwala to na efektywnie wykorzystać przestrzeń, a tym samym obniżyć koszty przechowywania.
- Magazyny chłodnicze (zamrażalnie) – przeznaczone do przechowywania towarów wymagających określonej temperatury, produktów spożywczych lub farmaceutycznych.
- Magazyny eksportowe – przechowują towary czekające na odprawę celną i wysyłkę za granicę.
- Magazyny konsygnacyjne – to magazyny, w których towary są przechowywane przez jedną stronę, ale pozostają własnością drugiej strony, dopóki nie zostaną sprzedane.
- Magazyny specjalistyczne – przeznaczone do przechowywania towarów, które wymagają szczególnych warunków. Substancji niebezpiecznych, chemicznych, czy też drogocennych przedmiotów.

Magazyn przeładunkowy JAS-FBG S.A.
Czym są magazyny przeładunkowe?
Magazyn przeładunkowy to typ magazynu, gdzie ładunki są szybko i efektywnie przeładowywane z jednego środka transportu na inny.
Przechowywanie następuje jedynie przez krótki czas, zazwyczaj kilka godzin lub dni.
Brak jest w nich długotrwałego magazynowania. Nie są przeznaczone do długoterminowego składowania towarów, a raczej do ich szybkiego przepływu, który wynika z łańcucha dostaw.
Przejdźmy do interesujących nas magazynów przeładunkowych, na jakie typy możemy je podzielić?
Cross-docking: Towary są przyjmowane i przekazywane do kolejnego środka transportu, bez długotrwałego magazynowania. Stosowane w branżach, gdzie liczy się szybkość dystrybucji.
Transloading: Używany, gdy towar musi być przeładowany z jednego środka transportu na inny. Wykorzystywany często w transporcie multimodalnym.
Hub: Jest to centralny punkt przeładunkowy, który łączy różne linie transportowe. Może obsługiwać różne rodzaje transportu (np. drogowy, kolejowy, morski, lotniczy).
Przeładunkowy z rampą: Magazyn przeładunkowy wyposażone w rampy, które ułatwiają załadunek i rozładunek towarów z pojazdów transportowych.
Przeładunkowy z systemem automatycznym (Automated Handling System): Magazyny, w których procesy przeładunku są zautomatyzowane, np. za pomocą taśmociągów, robotów czy systemów sortujących.
Przepływowy (flow-through warehouse): Towary są przyjmowane i natychmiastowo kierowane do odbiorcy, bez długotrwałego magazynowania. Popularny w logistyce e-commerce.

Wnętrze magazynu przeładunkowego
Co to jest układ przelotowy magazynu?
Magazyny przeładunkowe mogą mieć tzw. układ przelotowy.
To jeden z typów układów logistycznych stosowanych w magazynach (np. magazyn przeładunkowy cross-docking), w którym towary przepływają przez różne strefy magazynowe, a składowanie ograniczone jest do minimum.
Jest to system, w którym produkty są przyjmowane i szybko przemieszczane do kolejnych etapów (np. pakowania, wysyłki) lub do strefy, z której zostaną natychmiast wydane do klienta.
Układ przelotowy jest szczególnie efektywny w przypadku wysokiej rotacji towarów i gdy zależy nam na jak najszybszym przepływie zapasów przez magazyn.

Przeładunek w magazynie typu cross-dock

Wnętrze magazynu typu cross-dock

Przeładunek za pomocą wózka widłowego

Wyładunek w magazynie typu cross-dock