Magazyn logistyczny, czyli bardzo „wysokie” składowanie
Kiedyś magazyn kojarzył się z ponurą halą, podszytą wiatrem, wypełnioną workami z cementem. Administrował w nim pan w berecie i kufajce, który za uchem nosił kopiowy ołówek. Ołówkiem tym zapisywał pobrania i wydania. Dzisiejszy magazyn logistyczny to skomplikowana struktura, zarządzana zintegrowanymi systemami informatycznymi, oddanymi w ręce wysoko kwalifikowanego personelu.
Już tylko specjalistyczne regały, a w każdym magazynie jest ich kilka rodzajów, sprawiają, że maksymalna powierzchnia składowania może się znacznie zwiększyć dzięki zminimalizowaniu korytarzy dostępowych, zarówno pod względem długości, szerokości, jak i liczby.
Regały przesuwne Movirack
Umożliwiają maksymalizację pojemności magazynu, z zachowaniem bezpośredniego dostępu do każdego towaru. Ich ruchome podstawy poruszają się na szynach, co pozwala efektywniej wykorzystać dostępną powierzchnię, dzięki eliminacji zbędnych korytarzy dostępowych. Aby wózek widłowy mógł dojechać do danego towaru, operatorzy korzystają z jednego z trzech systemów sterowania: ręcznego, zdalnego lub automatycznego. To tak, jakby przesuwać regały z książkami w bibliotece. Szukając danej książki, otwiera się do niej dostęp poprzez ścieśnienie regałów, na których jej nie ma. System informuje, na którym regale, jest książka. Użycie regałów Movirack umożliwia obsługę wszystkich ładunków za pomocą jednego korytarza roboczego.
Regały wjezdne Drive IN
To rozwiązanie umożliwiające magazynowanie według zasady LIFO (Last In First Out). Z takiego regału, jako pierwszy wydawany jest towar, który został przyjęty ostatni. Aby było to możliwe, niezbędna jest konstrukcja pozwalająca na składowania danego towaru w tym samym rzędzie. System komputerowy kojarzy przyjęcia towarów z planem ich wydawania (ołówek kopiowy spoczywa w gablocie historii magazynowania).
Regały standardowe
Wyposażone są w całą gamę profili i dodatków niezbędnych do optymalnego rozmieszczenia towarów w określonym miejscu, na różnej wysokości. W tym wypadku chodzi o regały wysokiego składowania. Takie regały dają możliwość ułożenia towaru według wagi i jego rozmiarów. Umożliwiają łatwą kontrolę stanu magazynu oraz łączenie poziomów do ręcznej kompletacji zamówień.
Aby to wszystko było możliwe, towary muszą być ułożone na paletach, które stanowią podstawę planowania. Paletowa jednostka ładunkowa, dzieli się na wiele rodzajów. Można ją rozgrupowywać i towary znajdujące się na niej grupować na innych paletach, zgodnie z zamówieniami klientów.
Magazynier w kufajce, nie znalazłby czasu na zaparzenie sobie herbaty.