Eko-logiczny magazyn
Czy etyka może się opłacać? To nieetyczne pytanie dotyczy biznesu i niekoniecznie musi być przejawem cynizmu marketingowego. Bo, czy budowanie marki na solidności i uczciwości jest czymś złym?
Jednym z elementów zachowania etycznego, nie tylko w biznesie, jest troska o środowisko naturalne. Rosnąca świadomość ekologiczna rodzi coraz wyższe wymagania. Ich respektowanie przynosi korzyść wszystkim i już tylko przez to się opłaca. Opłaca nawet potrójnie.
- Po pierwsze, wszyscy zaczynamy żyć w lepszym otoczeniu.
- Po drugie, przynosi oszczędności.
- Po trzecie, sytuuje w gronie ludzi przyzwoitych.
Dbający o swoją reputację klient nie ulokuje zlecenia w firmie, która nie troszczy się o środowisko. Nie wypada z taką firmą się zadawać, bo to kładzie cień na zleceniodawcy czyniąc go współodpowiedzialnym. Poza tym, jeśli ktoś nie dba o środowisko, może nie zadbać też o swego klienta.
Ale, co można zrobić dobrego dla świata w magazynie?
Można zadbać o zmniejszenie zużycia energii. Mniej energii oznacza mniej wyprodukowanego dwutlenku węgla i mniejszy ślad węglowy, który pozostawia za sobą firma. Oszczędność energii zmniejszy też koszty eksploatacyjne. Istnieje na to wiele sposobów. Współczesny magazyn jest inteligentny. Sam włącza energooszczędne oświetlenie, gdy jest potrzebne i sam wyłącza, gdy przestaje być potrzebne. Ważnym czynnikiem jest doświetlenie budynku światłem dziennym.
Z kolei destratyfikatory mieszają ciepłe powietrze uciekające do góry z wypierającym je od dołu zimnym. Czujniki alarmują o wyciekach wody. Poprawia się izolację termiczną ścian i dachów. Rozważa się instalowanie gruntowych wymienników ciepła, które już zdały egzamin w budynkach przemysłowych, pomp ciepła oraz zastosowanie urządzeń do rekuperacji powietrza, czyli w uproszczeniu, odzyskiwania ciepła np. ze sprężarek powietrza. Znaczenie ma ograniczenie długość przewodów w systemach grzewczych i wentylacyjnych. Nawet wykorzystanie wody szarej staje się istotne oraz usytuowanie obiektu na działce i jego kształt. Coraz częściej stosuje się elektroniczny obieg dokumentów, oszczędzający zużycie papieru. Instalowanie timerów regulujących czas pracy urządzeń elektrycznych już nikogo nie dziwi. Również lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, choćby poprzez wdrożenie systemów WMS, to mniej zużytej energii. Oszczędności można znaleźć więcej.
Osobnym zagadnieniem jest pozyskiwanie taniej energii z zewnątrz, np. poprzez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych. Także wodę opadową można wykorzystać do zasilania niektórych instalacji wodnych.
Ekologia to nie tylko więc sposoby pozbywania się odpadów, chociaż i na tym polu jeszcze wiele da się zdziałać. Recycling we własnym zakresie jest możliwy. Można np. stosować urządzenia do przerabiania zużytych opakowań kartonowych na wypełniacze przesyłek. Można poszukać nowego zastosowania dla niepotrzebnych materiałów. Ale przyszłość i to już nieodległa, to zastosowanie biodegradowalnych opakowań oraz robotów.
Skąd będzie wiadomo, że magazyn jest ekologiczny?
Z certyfikatów, które prędzej czy później zaczną obowiązywać. Taki certyfikat eko-logicznego myślenia użytkowników, podobnie jak wiele innych dotyczących łańcucha dostaw, to kolejna przepustka do dobrego towarzystwa.