Co to jest transport lotniczy.
Co to jest transport lotniczy i jakie są jego zalety?
Trochę historii transportu lotniczego
Kiedy bracia Joseph i Jacques Montgolfier, a potem bracia Orville i Wilbur Wright przeprowadzali swoje próby lotów statkami powietrznymi, nawet nie śniło im się, że kładą podwaliny pod nową gałąź transportu, która zrewolucjonizuje przewożenie towarów na duże odległości, pod transport lotniczy.
Tak jak wspomniani bracia byli pionierami, którzy jako pierwsi skonstruowali latający balon i aeroplan, tak w przypadku transportu lotniczego to zadanie przypadło Niemcom z towarzystwa Deutsche Luftschiffahrt AG. W latach 1910-1914 stworzyli oni sieć połączeń sterowców między największymi miastami Niemiec i w ramach transportu lotniczego przewieźli w tym czasie prawie 35 tysięcy pasażerów.
Dopiero zmiany konstrukcyjne, jakich dokonano w samolotach w czasie I Wojny Światowej, które spowodowały wzrost ich prędkości, ładowności, a przede wszystkim niezawodności, pozwoliły zorganizować pierwsze na świecie połączenie lotnicze. W 1918 roku loty odbywały się na trasie Wiedeń-Kraków-Lwów-Kijów-Płoskirów-Odessa.
Zalety transportu lotniczego zostały szybko docenione, a sam transport lotniczy zaczął się intensywnie rozwijać, rozpoczęto komercyjne przewożenie towarów, powstawały lotniska, porty lotnicze, nowo powstałe linie lotnicze tworzyły na całym świecie stałe połączenia lotnicze. Transport lotniczy zaczął doganiać inne rodzaje transportu, stał się realnym konkurentem dla transportu lądowego, docierając w miejsca, gdzie nie dochodziły drogi, a powolny transport morski przegrywał z szybkością transportu lotniczego. W 2020 roku na świecie działało 2 000 linii lotniczych, które przewiozły 1 800 000 000 pasażerów i 57 500 000 ton ładunków.
Więc co to jest transport lotniczy?
Jak widać, transport lotniczy to licząca sobie niewiele ponad 100 lat, najmłodsza gałąź transportu. Transport lotniczy to zdecydowanie najszybszy rodzaj transportu, pozwalający na dotarcie z lotniska na drugie lotnisko nawet na odległość tysięcy kilometrów, gwarantujący przy tym duże bezpieczeństwo. Transport lotniczy to relatywnie niskie koszty inwestycji (bez dodatkowych dróg, torów i trakcji), ale też wysokie koszty generowane przez skomplikowane środki lokomocji i kosztowne sposoby nawigacji, a także wysoko wykwalifikowaną kadrę obsługi powietrznej i naziemnej.
Krócej: transport lotniczy to przemieszczanie drogą powietrzną osób lub towarów. No właśnie. Jak dzieli się transport lotniczy?
Podział transportu lotniczego
Transport lotniczy dzieli się na przewozy osobowe, osobowo-towarowe i towarowe, a w zakresie przewozów towarowych (cargo) wyróżniamy fracht w ramach przesyłek liniowych i czarterowych.
Z jakich środków transportu korzysta się do transportu lotniczego?
W transporcie lotniczym wykorzystywane są przede wszystkim samoloty szerokokadłubowe i samoloty wąskokadłubowe, ale również śmigłowce, szybowce, a nawet balony i sterowce! Wszystko zależy od tego, co przewozimy transportem lotniczym. Lotnictwo transportowe korzysta z różnego rodzaju samolotów, są to:
- samolot mały – przewozi do 30 pasażerów lub do 2 ton ładunku,
- samolot wąskokadłubowy – przewozi do 200 pasażerów lub 20 ton, z zasięgiem do 6 000 km,
- samolot szerokokadłubowy – mieszczący od 200 do 800 pasażerów lub od 20 do 250 ton, z zasięgiem do 15 000 km.
A jeśli chodzi o przewożenie towarów transportem lotniczym, czyli fracht lotniczy, co możemy znaleźć w luku bagażowym, czyli:
Transport lotniczy cargo: jakie towary przewożą linie lotnicze?
W zasadzie przewieźć można prawie każdy rodzaj towarów, natomiast przy przewozie wszelkiego rodzaju towarów wrażliwych, jak na przykład: płyny, baterie litowe i inne, granulaty, czy klasyfikowane jako ładunki niebezpieczne (materiały wybuchowe, produkty łatwopalne i inne), należy uzgadniać ze spedytorem indywidualne warunki. Oczywiście najczęstsze są przesyłki towarów muszących dotrzeć na drugi koniec świata w najkrótszym możliwym czasie. Kiedy jeszcze wybieramy transport lotniczy towarów? Przy przewozie towarów wysokiej wartości (transport lotniczy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa), przy transporcie produktów szybko psujących się (transport powietrzny to przewóz w krótkim czasie) i wymagających temperatury kontrolowanej.
A co, jeśli nie chcę odbierać towarów z lotniska?
Przewóz lotniczy to nie wszystko, dobra spedycja lotnicza oprócz frachtu lotniczego towarów oferuje również transport towarów od drzwi do drzwi, przewóz do miejsca przeznaczenia, pod wskazany adres do odbiorcy w Europie i na całym świecie.
No dobrze, a odprawa celna?
I tu dobrze jest współpracować ze spedycją, która nie tylko oferuje przewóz towarów drogą lotniczą w krótkim czasie, ale również zapewnia dodatkowe usługi: nawet z drugiego końca świata zadba o załadunek, pomoże ubezpieczyć ładunek, współpracuje ze służbą celną, fitosanitarną i weterynaryjną.
Jakie są zalety transportu lotniczego?
Wybór rodzaju transportu gra ważną rolę w łańcuchu dostaw. Gdy zależy nam na dostawie w najkrótszym możliwym czasie na większą odległość (nawet na drugi koniec świata), towary przewozimy transportem lotniczym. Relatywnie wysoką cenę kompensuje szybki przelot i bezpieczeństwo przesyłek.